Новини
ВМА-Варна посреща празника подмладена и обновена
30.03.2023
Военноморска болница отбелязва 74 години от създаването си.
Най-младото лечебно заведение, част от структурата на Военномедицинска академия (ВМА), е сред лидерите в морската столица, благодарение на дългогодишните си опит и традиции, съвременна материална база и подготвен и мотивиран персонал.
Вратите на МБАЛ-Варна са широко отворени не само за пациентите "под пагон", но и за всички останали граждани.
Болницата посреща своя празник обновена и подмладена.
За първи път от 2019 година се събираме отново заедно. Успяхме след голямото изпитание за целия свят, каквото беше COVID-19, да се преборим и поетапно влязохме в познатия ни ритъм, с много добри показатели, коментира полк. проф. Ивайло Въжаров, началник на МБАЛ-Варна към ВМА.
Сега гледаме смело напред и продължаваме да се развиваме – още преди пандемията започнахме да подмладяваме екипа – и лекари, и сестри. И в най-тежките времена на изпитания се видя, че това има смисъл. Младите ни специалисти бяха изключително активни, борбени и добихме авторитет за най-предпочитана болница по време на пандемията. Тази тенденция продължава и сега, подчерта проф. Въжаров.
От болницата отчитат и повишен обем на дейност, надминаващ нивата от преди COVID-19. Гордеят се, че дори и в моментите, когато повече от 50% от капацитета им е бил запълнен с COVID-пациенти, не са забравили и за останалите пациенти: Ние бяхме една от малкото болници, които не затворихме нието едно отделение. Можеше да има по няколко легла, но покривахме всички специалности. Костваше ни много усили – особено, когато имахме и доста заразени от персонала. Но въпреки това сглобявахме графика и бяхме на нужното ниво.
Освен подмладяване на персонала, продължава и тенденцията за „подмладяване” на медицинската апаратура в лечебното заведение.
Модернизацията е в ход – още по време на пандемията, с огромната подкрепа на ръководството на ВМА, успяхме да ремонтираме из основи едно от нашите ключови звена – Клиниката по термична травма, пластично-възстановителна и естетична хирургия. Ние сме единственото лечебно заведение в Североизточна България за лечение на остри отравяния и токсикоалергии и изгаряния, изтъкна проф. Въжаров.
Продължава и осъвременяването на медицинското оборудване.
Образната ни диагностика е обновена – имахме апаратура от ГДР. Вече сме с нови скенер, рентген, очакваме и мамограф. Получихме подвижни рентгенови апарати, които имаха ключова роля по време на пандемията, защото ги изпозлвахме при заразените пациенти, без да ги разкарваме из болница. Това беше важно, за да пазим останалите пациенти от т.нар. „чисти” клиники и нашия персонал, поясни още началникът на Военноморска болница и допълни:
Получихме ендоскоска апаратура за горна и долна ендоскопия, ново оборудване за Отделението по гастроентерология. Повече от 20 години нямахме и бронхоскоп. Вече можем да се похвалим с модерна aпаратура и в тази област.
Това е жизненоважна апаратура, защото така ще преборим един от нашите минуси – ние имаме отлични специалисти, полагаме огромни грижи за пациентите ни, но без апаратура не може. За да бъдем в крак с времето и конкуренцията, трябва да сме на ниво, категоричен е проф. Ивайло Въжаров.
В тази връзка започва мащабен ремонт и в операционните зали в болницата, които ще бъдат изградени по модела на операционния център в столичната военна болница, който е най-модерният в България, на световно ниво.
Съвсем логична е и тази промяна – от гледна точка на обема и вида дейност, които осъществяваме. Тези зали не са пипани, откакто е построена болницата преди повече от 70 години... Ние трябва да сме адекватни на нуждите на нашите пациенти, казва още проф. Въжаров и припомня философията за модернизация на ВМА, многократно споделяна от генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, че всеки военнослужещ заслужава и трябва да получи еднакво добра медицинска помощ, независимо от това в коя част на страната се намира.
Военният контингент, който ние обслужваме не е много голям по численост – основно Черноморието и Североизточна България, но е много разпръснат териториално. Във флота имат и голям брой учения, в които ние задължително участваме, подчерта проф. Въжаров.
Болницата разполага с барокамера, която се ползва не само за терапия на множество заболявания, но и за лечение на водолазни инциденти и баротравми. Хипербарният център се използва за тренировки на водолази от флота. Барокамерата помага още пациенти с редици заболявания – като диабетно стъпало, токсикохимични отравяния и изгаряния (особено с въглероден окис).
Във Военноморска болница гледат с надежда към курсантите-военни лекари, които се обучават по тристранния проект между ВМА, ВВМУ и МУ-Варна: Има мотивация в тях, идват на стажове при нас, интересуват се и смятам, че ще се впишат успешно в редиците на ВМА и нейните подразделения, казва проф. Въжаров, като не пропуска да изтъкне и успехите в учебната дейност – болницата е увеличила броя на специалностите, по които е база за обучение на студенти по медицина и медицински сестри и те вече наброяват 25.
В заключение проф. Ивайло Въжаров благодари на своите колеги за сърцатата им работа и отдаденост в грижата за пациентите: Желая ви здраве и заедно да вървим напред!