Новини
Военномедицински екип се завърна от мисията на ЕС в Мали
20.06.2014
Четвърти пореден екип от специалисти на Военномедицинска академия се завърна от участие в тренировъчната мисия на Европейския съюз в Мали (EUTM Mali). Досега нямаме екип, който да се е завърнал от мисия без висока оценка и благодарствени писма от международните командвания, каза при посрещането на екипа бригаден генерал проф. Николай Петров, началник на ВМА. Той благодари на военните медици за успешната мисия и отличното им представяне пред европейското командване на операцията. По думите му това е изключителен атестат за високия рейтинг не само на ВМА, но и на Българската армия при участието в международни мисии.
Завърналият се четиричленен екип включва – подп. д-р Валентин Тилев, майор д-р Жорион Петров, санитарният инструктор старшина Антон Димитров и медицинската сестра ст. сержант Мария Димитрова. Българските военни медици бяха включени в състава на медицинското осигуряване от типа „Роля 1”, което се грижи за здравето на личния състав от щаба на операцията, разположена в столицата на Мали - Бамако.
На 6 февруари 2013 г. Министерски съвет прие решение за изпращането на медицински екип до 4 български военнослужещи в Мисията на Европейския съюз за обучение на силите за сигурност на Мали (EUTM Mali). На 6 март 2013 г. медицински екип от Военномедицинска академия с ръководител подп. д-р Петър Трендафилов замина за столицата на Мали – Бамако, за да се включи в мисията. На 16 юни 2014 г. отпътува петият пореден екип, начело с подп. д-р Николай Байрактаров.
Според международните договорености българското участие в мисията ще продължи още две години. С включването си в EUTM Mali нашата страна демонстрира своята ангажираност към общите усилия на Европейския съюз за дълготрайно решаване на кризата в Мали. Участието на България ще допринесе за изпълнението на дадения от Съвета за сигурност на ООН мандат и ще е в съответствие с изразената международна воля и демонстрираното единство на съюзниците за постигане на целите на мисията, една от които е с помощта на специалистите от страните-членки на ЕС да се подготвят и обучат националните сили за сигурност и армията на Мали.
Българските военни медици участват в различни хуманитарни и мироопазващи мисии зад граница от 110 години. През 1904 г. по време на Руско-Японската война в далечна Манджурия наши лекари и медицински сестри се включват в първата хуманитарна мисия не само в историята на българската войска, но и на родното здравеопазване.
За последните 50 години ВМА е изпратила близо три хиляди свои медици в помощ на населението в най-различни горещи точки на света. Днес военни хирурзи, травматолози, анестезиолози и медицински сестри са водещи специалисти в мултинационалните полеви болници на Коалиционните сили на НАТО в Афганистан.
Освен в горещите точки на света нашите военни лекари са в постоянна готовност да помагат на населението и в мирно време. За тази цел на 27.08.1992 г. е създаден Военномедицинският отряд за бързо реагиране (ВМОБР) като основна единица на ВМА, която участва в организацията и управлението на медицинската помощ при масово постъпване на пострадали от кризисни ситуации – природни бедствия, производствени аварии, терористични актове и др., както и в изпращането и подбора на екипи за участие в задгранични мисии.