Новини
Учебник развенчава енигмата „Миокардит”
08.09.2024
Литературният пазар у нас се обогати с нов научен труд „Миокардит”. Негов автор е полковник професор д-р Ивайло Даскалов, д.м.н., началник на Клиника по кардиология на Военномедицинска академия (ВМА).
За първи път дефиниция за миокардит e дадена през 1900г. Оттогава разбиранията за болестта са се променяли многократно. Факт е, че до сега няма единни препоръки за поведение. В експертни консенсуси и становища са разглеждани отделни аспекти на забляването, но общи насоки (Guidelines) не са публикувани до момента. Това определя възпалителните болести на миокарда като област, за която все още остават много неясни въпроси.
В монографичния труд авторът задълбочено и обстойно представя съвременните дефиниции на заболяването и подробна концепция за патогенезата, клиничната картина, методите за диагноза, диференциална диагноза и лечение. Анализирани са известните клинични предиктори на риска и новите, съвременни лабораторни и имунологични показатели, които биха могли да се използват в рутинната клинична практика. От повечето клиницисти се приема, че миокардитът е рядко срещано заболяване. Опитът в диагностиката и лечението са малки, като същото може да се каже и за проследяването на пациентите след боледуване. В годините на COVID-19 пандемията обаче, болестта придоби не само медицинска, но и обществена значимост по няколко причини. Първата е ясно установената зависимост на честотата на разпространение на вирус-индуцирания миокардит от епидемичната обстановка. Втората е, че от вирус-индуциран миокардит боледуват предимно млади хора, които след преминаване на острата фаза желаят незабавно да се върнат към изпълнение на професионалните си задължения и практикуване на спорт. Както авторът подчертава, подобно поведение крие сериозна опасност от животозастрашаващи усложнения. Особено предизвикателство в тези случаи е експертизата след боледуване при категории като военнослужещите, които имат физическо и психо-емоционално натоварване, което е подобно на спортно-състезателния стрес. От тази гледна точка авторът в аналитичен стил представя съвременните препоръки за проследяване.
Очакваме монографичният труд да бъде посрещнат с очакван интерес от специалистите-кардиолози, поради разбираемия дефицит на актуална специализирана литература и липса на одобрени единни препоръки за поведение при заболяването. Елегатният и леснодостъпен стил на поднасяне на научната информация, който авторът ни предлага, е подходящ за всички категории читатели – от студенти по медицина и специализанти, до докторанти и опитни лекари-специалисти.
Смятам, че монографията ще внесе поне малко яснота по основните въпроси, свързани с това толкова енигматично заболяване, наречено миокардит, казва в заключение авторът полковник професор д-р Ивайло Даскалов, д.м.н.