ВАКСИНАЦИОНЕН ЦЕНТЪР - ВМА

Новини

    Съдовата хирургия през годините: От корифеите до бъдещето

    15.02.2025

    „Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме“. С тази крилата фраза на Апостола на свободата проф. Кузман Гиров откри научния форум „Дни на аортата“.

    Събитието се провежда за първи път у нас (14-16 февруари), като негов организатор е Клиниката по съдова хирургия на Военномедицинска академия (ВМА). Програмата включва редица научни сесии, лекции и уъркшопи, както и сесии на живо от операционните зали на ВМА.

    Всяко нещо има своето време и не е необходимо да се вглеждаме само във времето, когато ние сме в него, а трябва да видим как сме постигнали дотук, каза проф. Гиров, правейки исторически преглед на аортната хирургия – пътя на предшествениците им в тази патология, която днес е рутинна дейност във ВМА.

    Те, нашите предшественици, са внасяли у нас чуждия опит при иновативните начини за оперативно лечение на аортната болест и на сърдечните заболявания.  

    Първите опити за валвулотомия – за операция на сърдечните клапи без екстракорпорално кръвообращение, са направени от завършили я чужбина, тогава обикновен лекар, израснал по-късно до генерал Коста Стоянов. Във Висшия военномедицински институт прави първите валвулотомии през 1953 година. Ние имаме запазена документация (оперативни журнали) за това от 1958 година. Видно е, че тогава се е работило и обща хирургия, и кардиохирургия, и съдова хирургия на едно и също място. Но валвулотомиите са били операция, превърнала се в ежедневие, даже има и по две на ден, тъй като по това време ревматичните пороци на клапите са били широко разпространени, заради масовото боледуване от ревматизъм. Това е едно от тежките усложнения на ревматизма, припомня проф. Кусман Гиров.

     По-нататък щафетата се поема от генерал Генчо Кръстинов, който освен сърдечна, работи и съдова хирургия: Правят се операции за аневризми на коремната аорта и то по метода на ДеБейки – без да се маха цялата аневризма, се прави вътрелуменна пластика с дакронова протеза. Първата такава датира от месец март 1961 година.

    Следват още множество операции, при които екипите се усъвършенстват, за да може тези интервенции да станат ежедневие някъде през 60-70-е години на миналия век. За сравнение, Отделението по сърдечно-съдова хирургия в тогавашната Трета градска болница, сега Национална кардиологична болница, е открито през 1962 година, подчертава още проф. Гиров.

    С течение на времето техниките стават по-усъвършенствани: Новите хирурзи са обучени от корифеите преди тях и непрекъснато са внедрявали новите методи.

    Последните три години са особено силни за развитието на съдовата хирургия, особено аортната. Има създадени екипи,не само тук във ВМА, но и в други болници, които внедряват всички нови техники, като резултатите са съпоставими с европейските, имайки предвид мащабите на нашата малка България, каза в заключение началникът на Клиниката по съдова хирургия на ВМА.