ВАКСИНАЦИОНЕН ЦЕНТЪР - ВМА

Новини

    Стотици се прегледаха безплатно във ВМА-Варна

    02.06.2026

    Общо 214 души бяха прегледани по време на кампанията за безплатни профилактични прегледи, организирана от МБАЛ-Варна към Военномедицинска академия (ВМА) в периода 19-28 май 2026 г.

    Инициативата беше насочена към всички граждани с цел насърчаване на профилактиката, ранното диагностициране на заболявания и осигуряване на по-лесен достъп до високоспециализирана медицинска помощ.

    Консултации извършваха специалисти по белодробни болести, акушерство и гинекология, гастроентерология, кардиология, нефрология, ендокринология, ревматология и коремна хирургия.

    Предварително за прегледи бяха записани 160 души. Вратите на лечебното заведение обаче останаха отворени за всички нуждаещи се и никой потърсил помощ не беше върнат. Така общият брой на прегледаните пациенти достигна 214 души.

    Резултатите от инициативата показват колко важни са профилактичните прегледи и навременната консултация със специалист. При 51 от прегледаните пациенти е била установена необходимост от хоспитализация и последващо лечение.

    Интересът към кампанията е още едно доказателство за високото обществено доверие към ВМА и нейните специалисти. В продължение на години Академията последователно отстоява своята мисия да осигурява качествена, достъпна и навременна медицинска помощ както за военнослужещите, така и за цялото българско общество.

    Безплатните профилактични прегледи са част от усилията на ВМА да бъде максимално близо до хората и да допринася за по-добрата здравна култура в страната. Като национално отговорна институция, регулярно организира подобни инициативи, водена от убеждението, че профилактиката и ранната диагностика са сред най-ефективните средства за опазване на здравето.