Новини
Лекари на курс във ВМА: Инфекцията с хроничен хепатит C – възможности за лечение
28.01.2018
Лекари от цялата страна участваха в лекционен курс „HCV инфекция - актуални диагностични и терапевтични възможности в България”, който се проведе във Военномедицинска академия.Специалисти от Клиниката по гастроентерология представиха пред своите колеги различни теми, като целта е да се повиши знанието за диагностиката и лечението на HCV инфекция в стрaната.
Инфекцията с хроничен хепатит C (HCV) представлява един от глобалните здравни проблеми. Според последните данни на СЗО в света между 130-150 милиона души са инфектирани с вируса на хепатит С. Хроничната HCV инфекция е една от основните причини за развитие на чернодорбна цироза и чернодробен карцином и причина за над 1.4 милиона смъртни случая годишно в целия свят. Смъртността от HCV свързана чернодробна болест е съизмерима със смъртността от туберкулоза и HIV, но за разлика от послените, при HCV смъртността отчетливо се покачва през последните 5 години.
Директно действащите антивирусни средства за лечение на HCV, които са налични в клиничната практика от 2014 г. революционизираха лечението на HCV. Te водят до излекуване в над 90% от случаите, на фона на минимални до липсващи странични ефекти и много широка гама пациенти (с и без чернодрбна цироза, нелекувани до сега, неотговорили на предшестващо лечение, различни съпътстващи заболяваниа и др.) Наличието ефективно лечение за излекуване на HCV е в основата на Глобалната Стратегия на СЗО за елиминиране на HCV като глобален здравен пробем до 2030 г.
Програма на курса:
- Естествен ход на HCV инфекция
- Диагностика и мониториране на HCV инфекция
- Възможности за лечение на HCV инфекция в България
- „Пътя на пациента с HCV инфекция” от диагнозата до лечението